Postinumeroalue · Lapinjärvi
07830 Pukaro
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 07830 Pukaro (Lapinjärvi) asui 248 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 46 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 43,2 km², joten asukkaita on 5,7 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 928 € vuodessa verojen jälkeen, 6 % enemmän kuin koko maassa. Se on 661. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 7 postinumeroalueesta.
22 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 23 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 11,3 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 127 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 80 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (208 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Lapinjärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Lapinjärvi
- 07850 Heikinkylä26 366 €
- 07810 Ingermaninkylä26 077 €
- 07840 Lindkoski25 218 €
- 07800 Lapinjärvi Keskus24 119 €
- 47350 Kimonkylä23 814 €
- 07820 Porlammi23 793 €
Lähimmät postinumerot
- 07800 Lapinjärvi Keskus24 119 €
- 07810 Ingermaninkylä26 077 €
- 07820 Porlammi23 793 €
- 07840 Lindkoski25 218 €
- 07850 Heikinkylä26 366 €
- 07870 Skinnarby27 091 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.