Postinumeroalue · Inkoo

10120 Tähtelä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat608koko maa 5 635 971
Mediaanitulo30 056 €+14 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut39 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 10120 Tähtelä (Inkoo) asui 608 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 51,5 km², joten asukkaita on 12 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 30 056 € vuodessa verojen jälkeen, 14 % enemmän kuin koko maassa. Se on 288. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 7 postinumeroalueesta.

28 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 39 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 4,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 268 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 10120 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat30 056 €
Keskitulo, asukkaat33 904 €
Mediaanitulo, taloudet56 721 €
Keskitulo, taloudet62 432 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

15 %57 %28 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1516,0 %
16–195,8 %
20–294,4 %
30–398,7 %
40–4915,1 %
50–5919,1 %
60–6912,7 %
70–7911,0 %
80+7,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (492 henkeä).

Vain perusaste17,5 %
Ylioppilastutkinto7,3 %
Ammatillinen36,4 %
Alempi korkeakoulu26,2 %
Ylempi korkeakoulu12,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset49,3 %
Työttömät2,1 %
Opiskelijat7,4 %
Eläkeläiset24,3 %
Lapset 0–1414,8 %
Muut2,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat268
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa95 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet29 %
Lapsitaloudet26 %
Asuntojen keskikoko118,1 m²
Asumisväljyys53,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit62
Työpaikat alueella84

Inkoo: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Inkoo

  1. 10140 Päivölä31 851 €
  2. 10160 Degerby31 843 €
  3. 10230 Inkoo Asemanseutu29 134 €
  4. 10250 Fagervik28 750 €
  5. 10210 Inkoo Keskus28 667 €
  6. 10270 Barösund26 419 €

Lähimmät postinumerot

  1. 09630 Koisjärvi29 510 €
  2. 09810 Nummi-Oinola26 762 €
  3. 09930 Leppäkorpi26 423 €
  4. 10140 Päivölä31 851 €
  5. 10160 Degerby31 843 €
  6. 10210 Inkoo Keskus28 667 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.