Postinumeroalue · Inkoo

10140 Päivölä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat267koko maa 5 635 971
Mediaanitulo31 851 €+21 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut36 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 10140 Päivölä (Inkoo) asui 267 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 18,7 km², joten asukkaita on 14 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 31 851 € vuodessa verojen jälkeen, 21 % enemmän kuin koko maassa. Se on 139. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 7 postinumeroalueesta.

36 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista enemmän.

Korkeakoulututkinto on 36 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 6,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 124 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 94 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 10140 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat31 851 €
Keskitulo, asukkaat33 825 €
Mediaanitulo, taloudet60 931 €
Keskitulo, taloudet61 503 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

16 %48 %36 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,2 %
16–192,6 %
20–297,1 %
30–395,6 %
40–4918,4 %
50–5917,2 %
60–6922,1 %
70–799,4 %
80+3,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (225 henkeä).

Vain perusaste16,9 %
Ylioppilastutkinto8,0 %
Ammatillinen38,7 %
Alempi korkeakoulu21,8 %
Ylempi korkeakoulu14,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset52,4 %
Työttömät3,4 %
Opiskelijat4,9 %
Eläkeläiset22,1 %
Lapset 0–1413,9 %
Muut3,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat124
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa94 %
Vuokra-asunnoissa5 %
Yksinasuvien taloudet27 %
Lapsitaloudet20 %
Asuntojen keskikoko121,0 m²
Asumisväljyys56,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit46
Työpaikat alueella42

Inkoo: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Inkoo

  1. 10160 Degerby31 843 €
  2. 10120 Tähtelä30 056 €
  3. 10230 Inkoo Asemanseutu29 134 €
  4. 10250 Fagervik28 750 €
  5. 10210 Inkoo Keskus28 667 €
  6. 10270 Barösund26 419 €

Lähimmät postinumerot

  1. 09810 Nummi-Oinola26 762 €
  2. 09930 Leppäkorpi26 423 €
  3. 10120 Tähtelä30 056 €
  4. 10160 Degerby31 843 €
  5. 10210 Inkoo Keskus28 667 €
  6. 10230 Inkoo Asemanseutu29 134 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.