Postinumeroalue · Hanko

10820 Lappohja

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat485koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 418 €−7 % vs. koko maa
Keski-ikä56 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut19 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 10820 Lappohja (Hanko) asui 485 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 56 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 31,8 km², joten asukkaita on 15 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 418 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 740. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 4 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 19 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 17,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 288 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 81 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 10820 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 418 €
Keskitulo, asukkaat25 895 €
Mediaanitulo, taloudet31 924 €
Keskitulo, taloudet39 010 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %63 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–159,5 %
16–192,5 %
20–294,3 %
30–396,2 %
40–4910,1 %
50–5918,6 %
60–6916,7 %
70–7920,8 %
80+11,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (432 henkeä).

Vain perusaste34,7 %
Ylioppilastutkinto3,0 %
Ammatillinen43,1 %
Alempi korkeakoulu13,2 %
Ylempi korkeakoulu6,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset33,2 %
Työttömät7,2 %
Opiskelijat3,5 %
Eläkeläiset43,1 %
Lapset 0–148,7 %
Muut4,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat288
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa81 %
Vuokra-asunnoissa17 %
Yksinasuvien taloudet55 %
Lapsitaloudet11 %
Asuntojen keskikoko82,8 m²
Asumisväljyys52,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja36 %
Kesämökit389
Työpaikat alueella177

Hanko: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Hanko

  1. 10940 Hangonkylä28 137 €
  2. 10960 Hanko Pohjoinen27 207 €
  3. 10900 Hanko Keskus25 117 €

Lähimmät postinumerot

  1. 10660 Trollböle25 463 €
  2. 10680 Skogby27 250 €
  3. 10710 Snappertuna28 220 €
  4. 10900 Hanko Keskus25 117 €
  5. 10940 Hangonkylä28 137 €
  6. 10960 Hanko Pohjoinen27 207 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.