Postinumeroalue · Hanko

10940 Hangonkylä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 828koko maa 5 635 971
Mediaanitulo28 137 €+7 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut31 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 10940 Hangonkylä (Hanko) asui 1 828 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 2,8 km², joten asukkaita on 643 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 28 137 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % enemmän kuin koko maassa. Se on 621. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 4 postinumeroalueesta.

21 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 31 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 6,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 892 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 10940 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat28 137 €
Keskitulo, asukkaat31 563 €
Mediaanitulo, taloudet48 523 €
Keskitulo, taloudet54 656 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

13 %66 %21 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,8 %
16–193,9 %
20–295,0 %
30–398,8 %
40–4910,2 %
50–5915,5 %
60–6918,3 %
70–7917,1 %
80+7,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 536 henkeä).

Vain perusaste27,8 %
Ylioppilastutkinto4,8 %
Ammatillinen36,3 %
Alempi korkeakoulu22,3 %
Ylempi korkeakoulu8,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset42,5 %
Työttömät3,1 %
Opiskelijat5,2 %
Eläkeläiset34,6 %
Lapset 0–1412,5 %
Muut2,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat892
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa8 %
Yksinasuvien taloudet34 %
Lapsitaloudet19 %
Asuntojen keskikoko100,0 m²
Asumisväljyys50,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja4 %
Kesämökit4
Työpaikat alueella137

Hanko: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Hanko

  1. 10960 Hanko Pohjoinen27 207 €
  2. 10900 Hanko Keskus25 117 €
  3. 10820 Lappohja24 418 €

Lähimmät postinumerot

  1. 10710 Snappertuna28 220 €
  2. 10820 Lappohja24 418 €
  3. 10900 Hanko Keskus25 117 €
  4. 10960 Hanko Pohjoinen27 207 €
  5. 11100 Riihimäki Keskus24 756 €
  6. 11120 Pohjois-Riihimäki27 533 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.