Postinumeroalue · Riihimäki

11100 Riihimäki Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat6 624koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 756 €−6 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut29 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 11100 Riihimäki Keskus asui 6 624 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 3,0 km², joten asukkaita on 2 192 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 756 € vuodessa verojen jälkeen, 6 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 631. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 6 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 29 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 13,4 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 4 275 asuntokuntaa, keskimäärin 1,50 henkeä taloudessa, ja 52 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 11100 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 756 €
Keskitulo, asukkaat27 271 €
Mediaanitulo, taloudet29 584 €
Keskitulo, taloudet37 026 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

19 %66 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1510,9 %
16–194,4 %
20–2914,5 %
30–3912,7 %
40–4910,8 %
50–5911,2 %
60–6912,7 %
70–7913,9 %
80+9,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (5 785 henkeä).

Vain perusaste24,7 %
Ylioppilastutkinto6,9 %
Ammatillinen39,1 %
Alempi korkeakoulu21,2 %
Ylempi korkeakoulu8,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset40,6 %
Työttömät6,3 %
Opiskelijat7,7 %
Eläkeläiset32,0 %
Lapset 0–149,9 %
Muut3,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat4 275
Henkeä / asuntokunta1,50
Omistusasunnoissa52 %
Vuokra-asunnoissa47 %
Yksinasuvien taloudet63 %
Lapsitaloudet12 %
Asuntojen keskikoko60,7 m²
Asumisväljyys39,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja80 %
Kesämökit2
Työpaikat alueella3 244

Riihimäki: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Riihimäki

  1. 11310 Taka-Kasarmi29 308 €
  2. 11710 Herajoki28 120 €
  3. 11910 Lasi-Kumela27 898 €
  4. 11120 Pohjois-Riihimäki27 533 €
  5. 11130 Peltosaari-Patastenmäki26 479 €

Lähimmät postinumerot

  1. 10900 Hanko Keskus25 117 €
  2. 10940 Hangonkylä28 137 €
  3. 10960 Hanko Pohjoinen27 207 €
  4. 11120 Pohjois-Riihimäki27 533 €
  5. 11130 Peltosaari-Patastenmäki26 479 €
  6. 11310 Taka-Kasarmi29 308 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.