Postinumeroalue · Loppi

12640 Joentaka

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat284koko maa 5 635 971
Mediaanitulo27 857 €+6 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut33 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 12640 Joentaka (Loppi) asui 284 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 13,9 km², joten asukkaita on 20 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 857 € vuodessa verojen jälkeen, 6 % enemmän kuin koko maassa. Se on 680. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 10 postinumeroalueesta.

23 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 33 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 5,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 134 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 98 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 12640 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat27 857 €
Keskitulo, asukkaat28 741 €
Mediaanitulo, taloudet46 698 €
Keskitulo, taloudet51 296 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

23 %54 %23 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,7 %
16–195,6 %
20–293,2 %
30–399,9 %
40–4914,1 %
50–5915,8 %
60–6921,5 %
70–7911,3 %
80+4,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (238 henkeä).

Vain perusaste21,8 %
Ylioppilastutkinto3,8 %
Ammatillinen41,2 %
Alempi korkeakoulu26,1 %
Ylempi korkeakoulu7,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset47,2 %
Työttömät2,5 %
Opiskelijat5,6 %
Eläkeläiset27,5 %
Lapset 0–1413,0 %
Muut4,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat134
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa98 %
Vuokra-asunnoissa2 %
Yksinasuvien taloudet31 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko121,4 m²
Asumisväljyys56,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit34
Työpaikat alueella45

Loppi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Loppi

  1. 12820 Räyskälä29 913 €
  2. 12520 Kormu29 621 €
  3. 12540 Launonen28 023 €
  4. 12600 Läyliäinen27 872 €
  5. 12950 Vojakkala-Eerolankulma26 908 €
  6. 12630 Sajaniemi26 714 €
  7. 12920 Topeno25 475 €
  8. 12750 Pilpala24 875 €
  9. 12700 Loppi kk24 441 €

Lähimmät postinumerot

  1. 12540 Launonen28 023 €
  2. 12600 Läyliäinen27 872 €
  3. 12630 Sajaniemi26 714 €
  4. 12700 Loppi kk24 441 €
  5. 12750 Pilpala24 875 €
  6. 12820 Räyskälä29 913 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.