Postinumeroalue · Loppi
12820 Räyskälä
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 12820 Räyskälä (Loppi) asui 38 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 32,8 km², joten asukkaita on 1,2 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 29 913 € vuodessa verojen jälkeen, 14 % enemmän kuin koko maassa. Se on 311. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 10 postinumeroalueesta.
19 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 32 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Alueella on 22 asuntokuntaa, keskimäärin – henkeä taloudessa, ja 0 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (31 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Loppi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Loppi
- 12520 Kormu29 621 €
- 12540 Launonen28 023 €
- 12600 Läyliäinen27 872 €
- 12640 Joentaka27 857 €
- 12950 Vojakkala-Eerolankulma26 908 €
- 12630 Sajaniemi26 714 €
- 12920 Topeno25 475 €
- 12750 Pilpala24 875 €
- 12700 Loppi kk24 441 €
Lähimmät postinumerot
- 12640 Joentaka27 857 €
- 12700 Loppi kk24 441 €
- 12750 Pilpala24 875 €
- 12920 Topeno25 475 €
- 12950 Vojakkala-Eerolankulma26 908 €
- 13100 Hämeenlinna Keskus25 260 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.