Postinumeroalue · Hattula

13800 Katinala

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 081koko maa 5 635 971
Mediaanitulo28 730 €+9 % vs. koko maa
Keski-ikä46 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut33 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 13800 Katinala (Hattula) asui 1 081 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 46 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 8,3 km², joten asukkaita on 131 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 28 730 € vuodessa verojen jälkeen, 9 % enemmän kuin koko maassa. Se on 512. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 9 postinumeroalueesta.

22 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 33 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 525 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 79 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 13800 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat28 730 €
Keskitulo, asukkaat32 109 €
Mediaanitulo, taloudet42 819 €
Keskitulo, taloudet52 493 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

13 %65 %22 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,7 %
16–193,6 %
20–298,2 %
30–3914,9 %
40–4910,9 %
50–5913,6 %
60–6913,5 %
70–7911,8 %
80+7,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (889 henkeä).

Vain perusaste19,0 %
Ylioppilastutkinto4,7 %
Ammatillinen43,0 %
Alempi korkeakoulu24,6 %
Ylempi korkeakoulu8,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset46,4 %
Työttömät3,8 %
Opiskelijat4,2 %
Eläkeläiset27,6 %
Lapset 0–1415,5 %
Muut2,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat525
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa79 %
Vuokra-asunnoissa20 %
Yksinasuvien taloudet44 %
Lapsitaloudet20 %
Asuntojen keskikoko92,4 m²
Asumisväljyys47,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja17 %
Kesämökit31
Työpaikat alueella198

Hattula: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Hattula

  1. 13880 Rahkoila29 352 €
  2. 13900 Pekola29 291 €
  3. 13700 Parolannummi29 087 €
  4. 14530 Leteensuo28 665 €
  5. 13720 Parola27 909 €
  6. 14620 Tyrväntö26 212 €
  7. 14610 Lepaa25 364 €
  8. 14430 Vuohiniemi24 212 €

Lähimmät postinumerot

  1. 13600 Ojoinen25 178 €
  2. 13700 Parolannummi29 087 €
  3. 13720 Parola27 909 €
  4. 13880 Rahkoila29 352 €
  5. 13900 Pekola29 291 €
  6. 14140 Jokimaa27 224 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.