Postinumeroalue · Hattula

14610 Lepaa

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat389koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 364 €−4 % vs. koko maa
Keski-ikä43 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut28 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 14610 Lepaa (Hattula) asui 389 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 43 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 17,0 km², joten asukkaita on 23 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 364 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 418. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 9 postinumeroalueesta.

14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 28 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 197 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 74 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 14610 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 364 €
Keskitulo, asukkaat25 936 €
Mediaanitulo, taloudet37 389 €
Keskitulo, taloudet42 310 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

26 %60 %14 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,2 %
16–193,9 %
20–2914,7 %
30–3912,6 %
40–4911,8 %
50–5914,1 %
60–6912,1 %
70–7911,1 %
80+4,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (321 henkeä).

Vain perusaste17,4 %
Ylioppilastutkinto11,8 %
Ammatillinen43,0 %
Alempi korkeakoulu21,2 %
Ylempi korkeakoulu6,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset42,4 %
Työttömät4,6 %
Opiskelijat15,2 %
Eläkeläiset22,6 %
Lapset 0–1413,4 %
Muut1,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat197
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa74 %
Vuokra-asunnoissa24 %
Yksinasuvien taloudet42 %
Lapsitaloudet19 %
Asuntojen keskikoko104,5 m²
Asumisväljyys51,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja2 %
Kesämökit92
Työpaikat alueella90

Hattula: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Hattula

  1. 13880 Rahkoila29 352 €
  2. 13900 Pekola29 291 €
  3. 13700 Parolannummi29 087 €
  4. 13800 Katinala28 730 €
  5. 14530 Leteensuo28 665 €
  6. 13720 Parola27 909 €
  7. 14620 Tyrväntö26 212 €
  8. 14430 Vuohiniemi24 212 €

Lähimmät postinumerot

  1. 14450 Rimmilä22 876 €
  2. 14500 Iittala26 971 €
  3. 14530 Leteensuo28 665 €
  4. 14620 Tyrväntö26 212 €
  5. 14680 Alvettula25 617 €
  6. 14690 Torvoila23 256 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.