Postinumeroalue · Hämeenlinna

14810 Pohjoinen

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat236koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 455 €−7 % vs. koko maa
Keski-ikä54 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut29 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 14810 Pohjoinen (Hämeenlinna) asui 236 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 23,6 km², joten asukkaita on 10,0 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 455 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 725. korkein 2 927 alueesta ja 18. kunnan 27 postinumeroalueesta.

21 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 29 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 119 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 85 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 14810 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 455 €
Keskitulo, asukkaat28 029 €
Mediaanitulo, taloudet41 587 €
Keskitulo, taloudet49 063 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %58 %21 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–159,7 %
16–191,3 %
20–298,9 %
30–396,8 %
40–497,6 %
50–5915,7 %
60–6922,0 %
70–7918,2 %
80+9,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (210 henkeä).

Vain perusaste22,9 %
Ylioppilastutkinto2,4 %
Ammatillinen46,2 %
Alempi korkeakoulu21,4 %
Ylempi korkeakoulu7,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset39,0 %
Työttömät4,7 %
Opiskelijat3,4 %
Eläkeläiset42,4 %
Lapset 0–148,9 %
Muut1,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat119
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa85 %
Vuokra-asunnoissa13 %
Yksinasuvien taloudet34 %
Lapsitaloudet13 %
Asuntojen keskikoko104,0 m²
Asumisväljyys55,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja3 %
Kesämökit76
Työpaikat alueella147

Hämeenlinna: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Hämeenlinna

  1. 13270 Ruununmylly32 244 €
  2. 13300 Käikälä31 476 €
  3. 13430 Hattelmala30 594 €
  4. 13220 Sairio29 807 €
  5. 14770 Eteläinen28 164 €
  6. 13500 Jukola27 482 €
  7. 14500 Iittala26 971 €
  8. 13210 Hätilä26 450 €
  9. 14300 Renko kk26 234 €
  10. 16960 Iso-Evo25 797 €
  11. 14680 Alvettula25 617 €
  12. 14820 Syrjäntaka25 503 €

Kaikki 27 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 14690 Torvoila23 256 €
  2. 14700 Hauho kk23 558 €
  3. 14770 Eteläinen28 164 €
  4. 14820 Syrjäntaka25 503 €
  5. 14840 Sairiala25 014 €
  6. 14870 Juttila21 153 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.