Postinumeroalue · Pori

28190 Pormestarinluoto

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat3 657koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 657 €−18 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 28190 Pormestarinluoto (Pori) asui 3 657 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 33,9 km², joten asukkaita on 108 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 657 € vuodessa verojen jälkeen, 18 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 574. korkein 2 927 alueesta ja 29. kunnan 32 postinumeroalueesta.

8 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 23,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 2 139 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 49 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 28190 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 657 €
Keskitulo, asukkaat23 482 €
Mediaanitulo, taloudet26 187 €
Keskitulo, taloudet33 234 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

25 %67 %8 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,2 %
16–193,9 %
20–2910,0 %
30–3913,4 %
40–4910,6 %
50–5910,5 %
60–6912,4 %
70–7914,8 %
80+11,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (3 110 henkeä).

Vain perusaste30,8 %
Ylioppilastutkinto3,5 %
Ammatillinen45,6 %
Alempi korkeakoulu15,8 %
Ylempi korkeakoulu4,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset31,4 %
Työttömät9,4 %
Opiskelijat6,1 %
Eläkeläiset36,5 %
Lapset 0–1412,5 %
Muut4,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat2 139
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa49 %
Vuokra-asunnoissa50 %
Yksinasuvien taloudet59 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko69,7 m²
Asumisväljyys42,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja63 %
Kesämökit328
Työpaikat alueella797

Pori: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pori

  1. 28600 Vähärauma29 772 €
  2. 28300 Kalaholma-Väinölä29 581 €
  3. 28540 Pinomäki29 432 €
  4. 28240 Isojoenranta28 876 €
  5. 28430 Kartano-Harmaalinna28 538 €
  6. 28560 Lattomeri28 453 €
  7. 28220 Ruosniemi28 452 €
  8. 28660 Pietniemi-Leppäkorpi28 234 €
  9. 29570 Söörmarkku28 170 €
  10. 28760 Kyläsaari28 138 €
  11. 28200 Toejoki27 440 €
  12. 28580 Niittymaa26 882 €

Kaikki 32 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 28100 Pori Keskus22 636 €
  2. 28120 Käppärä-Isomäki23 167 €
  3. 28130 Impola22 059 €
  4. 28200 Toejoki27 440 €
  5. 28220 Ruosniemi28 452 €
  6. 28240 Isojoenranta28 876 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.