Postinumeroalue · Pori

28130 Impola

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat6 628koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 059 €−16 % vs. koko maa
Keski-ikä43 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut28 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 28130 Impola (Pori) asui 6 628 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 43 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 4,2 km², joten asukkaita on 1 581 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 059 € vuodessa verojen jälkeen, 16 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 474. korkein 2 927 alueesta ja 27. kunnan 32 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 28 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 16,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 4 228 asuntokuntaa, keskimäärin 1,60 henkeä taloudessa, ja 40 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 28130 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 059 €
Keskitulo, asukkaat24 307 €
Mediaanitulo, taloudet26 393 €
Keskitulo, taloudet33 265 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

27 %62 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1510,3 %
16–195,4 %
20–2922,7 %
30–3912,0 %
40–4910,7 %
50–5910,8 %
60–6911,6 %
70–7910,6 %
80+5,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (5 825 henkeä).

Vain perusaste22,5 %
Ylioppilastutkinto9,6 %
Ammatillinen40,1 %
Alempi korkeakoulu20,6 %
Ylempi korkeakoulu7,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset41,4 %
Työttömät8,3 %
Opiskelijat11,9 %
Eläkeläiset25,4 %
Lapset 0–149,4 %
Muut3,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat4 228
Henkeä / asuntokunta1,60
Omistusasunnoissa40 %
Vuokra-asunnoissa58 %
Yksinasuvien taloudet63 %
Lapsitaloudet12 %
Asuntojen keskikoko59,8 m²
Asumisväljyys39,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja74 %
Työpaikat alueella3 445

Pori: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pori

  1. 28600 Vähärauma29 772 €
  2. 28300 Kalaholma-Väinölä29 581 €
  3. 28540 Pinomäki29 432 €
  4. 28240 Isojoenranta28 876 €
  5. 28430 Kartano-Harmaalinna28 538 €
  6. 28560 Lattomeri28 453 €
  7. 28220 Ruosniemi28 452 €
  8. 28660 Pietniemi-Leppäkorpi28 234 €
  9. 29570 Söörmarkku28 170 €
  10. 28760 Kyläsaari28 138 €
  11. 28200 Toejoki27 440 €
  12. 28580 Niittymaa26 882 €

Kaikki 32 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 27920 Otajoki26 202 €
  2. 28100 Pori Keskus22 636 €
  3. 28120 Käppärä-Isomäki23 167 €
  4. 28190 Pormestarinluoto21 657 €
  5. 28200 Toejoki27 440 €
  6. 28220 Ruosniemi28 452 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.