Postinumeroalue · Urjala

31700 Urjala Asemanseutu-Hanhisuo

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 310koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 051 €−9 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 31700 Urjala Asemanseutu-Hanhisuo asui 1 310 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 139,0 km², joten asukkaita on 9,4 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 051 € vuodessa verojen jälkeen, 9 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 873. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 9 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 646 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 85 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 31700 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 051 €
Keskitulo, asukkaat27 609 €
Mediaanitulo, taloudet39 274 €
Keskitulo, taloudet47 037 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

23 %61 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,3 %
16–194,8 %
20–295,0 %
30–399,1 %
40–4912,8 %
50–5915,7 %
60–6914,8 %
70–7916,6 %
80+6,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 090 henkeä).

Vain perusaste25,1 %
Ylioppilastutkinto3,7 %
Ammatillinen50,8 %
Alempi korkeakoulu16,0 %
Ylempi korkeakoulu4,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset39,5 %
Työttömät4,7 %
Opiskelijat6,2 %
Eläkeläiset32,7 %
Lapset 0–1413,0 %
Muut3,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat646
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa85 %
Vuokra-asunnoissa13 %
Yksinasuvien taloudet40 %
Lapsitaloudet16 %
Asuntojen keskikoko96,2 m²
Asumisväljyys49,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja5 %
Kesämökit529
Työpaikat alueella188

Urjala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Urjala

  1. 31730 Honkola25 240 €
  2. 31720 Urjalankylä-Kehro24 555 €
  3. 31140 Menonen24 438 €
  4. 31750 Kehro22 774 €
  5. 31860 Tursa22 501 €
  6. 31830 Halkivaha22 461 €
  7. 31760 Urjala Keskus22 438 €
  8. 31160 Nuutajärvi20 156 €

Lähimmät postinumerot

  1. 31630 Minkiö25 561 €
  2. 31640 Humppila Keskus24 079 €
  3. 31650 Venäjänkangas27 357 €
  4. 31720 Urjalankylä-Kehro24 555 €
  5. 31730 Honkola25 240 €
  6. 31750 Kehro22 774 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.