Postinumeroalue · Urjala
31750 Kehro
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 31750 Kehro (Urjala) asui 53 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 53 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 22,0 km², joten asukkaita on 2,4 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 774 € vuodessa verojen jälkeen, 14 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 278. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 9 postinumeroalueesta.
17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 27 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Alueella on 30 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 83 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (48 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Urjala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Urjala
- 31730 Honkola25 240 €
- 31720 Urjalankylä-Kehro24 555 €
- 31140 Menonen24 438 €
- 31700 Urjala Asemanseutu-Hanhisuo24 051 €
- 31860 Tursa22 501 €
- 31830 Halkivaha22 461 €
- 31760 Urjala Keskus22 438 €
- 31160 Nuutajärvi20 156 €
Lähimmät postinumerot
- 31700 Urjala Asemanseutu-Hanhisuo24 051 €
- 31720 Urjalankylä-Kehro24 555 €
- 31730 Honkola25 240 €
- 31760 Urjala Keskus22 438 €
- 31810 Oriniemi24 032 €
- 31830 Halkivaha22 461 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.