Postinumeroalue · Tampere

33610 Olkahinen-Tasanne

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat4 028koko maa 5 635 971
Mediaanitulo31 041 €+18 % vs. koko maa
Keski-ikä41 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut50 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 33610 Olkahinen-Tasanne (Tampere) asui 4 028 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 41 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 9,8 km², joten asukkaita on 412 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 31 041 € vuodessa verojen jälkeen, 18 % enemmän kuin koko maassa. Se on 195. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 36 postinumeroalueesta.

29 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 50 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,1 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 731 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 90 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 33610 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat31 041 €
Keskitulo, asukkaat35 083 €
Mediaanitulo, taloudet55 793 €
Keskitulo, taloudet62 796 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

12 %58 %29 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1521,0 %
16–194,3 %
20–296,8 %
30–3915,0 %
40–4914,0 %
50–5913,0 %
60–6913,2 %
70–799,4 %
80+3,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (3 081 henkeä).

Vain perusaste11,2 %
Ylioppilastutkinto5,6 %
Ammatillinen33,1 %
Alempi korkeakoulu29,9 %
Ylempi korkeakoulu20,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset48,9 %
Työttömät3,7 %
Opiskelijat6,8 %
Eläkeläiset19,4 %
Lapset 0–1419,7 %
Muut1,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 731
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa90 %
Vuokra-asunnoissa10 %
Yksinasuvien taloudet28 %
Lapsitaloudet30 %
Asuntojen keskikoko94,3 m²
Asumisväljyys40,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja4 %
Kesämökit33
Työpaikat alueella340

Tampere: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Tampere

  1. 33240 Tahmela31 609 €
  2. 33730 Leinola-Vehmainen30 897 €
  3. 34240 Kämmenteisko29 240 €
  4. 33870 Vuores29 106 €
  5. 33680 Aitolahti28 545 €
  6. 33230 Länsi-Amuri28 216 €
  7. 33700 Messukylä28 109 €
  8. 33580 Atala-Linnainmaa28 076 €
  9. 33820 Koivistonkylä27 905 €
  10. 33340 Haukiluoma-Ikuri27 715 €
  11. 33180 Lapinniemi-Käpylä27 626 €
  12. 33300 Rahola27 424 €

Kaikki 36 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 33540 Kaleva22 485 €
  2. 33560 Takahuhti25 881 €
  3. 33580 Atala-Linnainmaa28 076 €
  4. 33680 Aitolahti28 545 €
  5. 33700 Messukylä28 109 €
  6. 33710 Kaukajärvi25 080 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.