Postinumeroalue · Tampere

33700 Messukylä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 891koko maa 5 635 971
Mediaanitulo28 109 €+7 % vs. koko maa
Keski-ikä40 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut51 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 33700 Messukylä (Tampere) asui 1 891 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 40 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 2,2 km², joten asukkaita on 871 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 28 109 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % enemmän kuin koko maassa. Se on 627. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 36 postinumeroalueesta.

28 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 51 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 6,1 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 892 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 65 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 33700 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat28 109 €
Keskitulo, asukkaat32 982 €
Mediaanitulo, taloudet44 455 €
Keskitulo, taloudet55 750 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

23 %49 %28 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1518,2 %
16–194,5 %
20–2913,6 %
30–3916,1 %
40–4914,3 %
50–5912,0 %
60–699,0 %
70–799,4 %
80+2,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 501 henkeä).

Vain perusaste15,7 %
Ylioppilastutkinto10,2 %
Ammatillinen22,7 %
Alempi korkeakoulu24,1 %
Ylempi korkeakoulu27,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset46,4 %
Työttömät3,0 %
Opiskelijat11,1 %
Eläkeläiset18,8 %
Lapset 0–1417,3 %
Muut3,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat892
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa65 %
Vuokra-asunnoissa34 %
Yksinasuvien taloudet40 %
Lapsitaloudet25 %
Asuntojen keskikoko78,5 m²
Asumisväljyys37,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja33 %
Työpaikat alueella778

Tampere: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Tampere

  1. 33240 Tahmela31 609 €
  2. 33610 Olkahinen-Tasanne31 041 €
  3. 33730 Leinola-Vehmainen30 897 €
  4. 34240 Kämmenteisko29 240 €
  5. 33870 Vuores29 106 €
  6. 33680 Aitolahti28 545 €
  7. 33230 Länsi-Amuri28 216 €
  8. 33580 Atala-Linnainmaa28 076 €
  9. 33820 Koivistonkylä27 905 €
  10. 33340 Haukiluoma-Ikuri27 715 €
  11. 33180 Lapinniemi-Käpylä27 626 €
  12. 33300 Rahola27 424 €

Kaikki 36 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 33580 Atala-Linnainmaa28 076 €
  2. 33610 Olkahinen-Tasanne31 041 €
  3. 33680 Aitolahti28 545 €
  4. 33710 Kaukajärvi25 080 €
  5. 33720 Hervanta20 252 €
  6. 33730 Leinola-Vehmainen30 897 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.