Postinumeroalue · Valkeakoski
37720 Ritvala
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 37720 Ritvala (Valkeakoski) asui 181 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 53,0 km², joten asukkaita on 3,4 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 374 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % enemmän kuin koko maassa. Se on 808. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 8 postinumeroalueesta.
22 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 26 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 19,0 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 75 asuntokuntaa, keskimäärin 2,40 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (145 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Valkeakoski: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Valkeakoski
- 37860 Kärjenniemi30 254 €
- 37850 Metsäkansa28 289 €
- 37630 Vääräkoivu27 500 €
- 37700 Sääksmäki26 790 €
- 37740 Haukila26 343 €
- 37770 Tarttila25 159 €
- 37600 Valkeakoski Keskus24 996 €
Lähimmät postinumerot
- 37600 Valkeakoski Keskus24 996 €
- 37630 Vääräkoivu27 500 €
- 37700 Sääksmäki26 790 €
- 37740 Haukila26 343 €
- 37770 Tarttila25 159 €
- 37800 Toijala keskus25 615 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.