Postinumeroalue · Hankasalmi

41540 Ristimäki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat213koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 886 €−13 % vs. koko maa
Keski-ikä54 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut21 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 41540 Ristimäki (Hankasalmi) asui 213 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 76,4 km², joten asukkaita on 2,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 886 € vuodessa verojen jälkeen, 13 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 243. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 8 postinumeroalueesta.

9 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 106 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 41540 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 886 €
Keskitulo, asukkaat24 531 €
Mediaanitulo, taloudet39 638 €
Keskitulo, taloudet43 872 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

28 %63 %9 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1510,8 %
16–192,8 %
20–293,3 %
30–398,5 %
40–4910,3 %
50–5915,5 %
60–6923,9 %
70–7915,0 %
80+9,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (189 henkeä).

Vain perusaste28,6 %
Ylioppilastutkinto4,8 %
Ammatillinen45,5 %
Alempi korkeakoulu17,5 %
Ylempi korkeakoulu3,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset38,5 %
Työttömät5,2 %
Opiskelijat4,7 %
Eläkeläiset40,4 %
Lapset 0–149,9 %
Muut1,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat106
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa96 %
Vuokra-asunnoissa1 %
Yksinasuvien taloudet35 %
Lapsitaloudet13 %
Asuntojen keskikoko103,4 m²
Asumisväljyys54,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit99
Työpaikat alueella19

Hankasalmi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Hankasalmi

  1. 41490 Niemisjärvi25 392 €
  2. 41580 Sauvamäki23 372 €
  3. 41520 Hankasalmi Keskus22 656 €
  4. 41500 Hankasalmi Asemanseutu22 408 €
  5. 41550 Hannula21 840 €
  6. 41530 Veneranta21 232 €
  7. 41560 Säkinmäki20 100 €

Lähimmät postinumerot

  1. 41500 Hankasalmi Asemanseutu22 408 €
  2. 41520 Hankasalmi Keskus22 656 €
  3. 41530 Veneranta21 232 €
  4. 41550 Hannula21 840 €
  5. 41560 Säkinmäki20 100 €
  6. 41580 Sauvamäki23 372 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.