Postinumeroalue · Hankasalmi
41560 Säkinmäki
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 41560 Säkinmäki (Hankasalmi) asui 123 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 53 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 63,5 km², joten asukkaita on 1,9 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 20 100 € vuodessa verojen jälkeen, 24 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 797. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 8 postinumeroalueesta.
18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 19 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 14,5 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 70 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 84 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (109 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Hankasalmi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Hankasalmi
- 41490 Niemisjärvi25 392 €
- 41580 Sauvamäki23 372 €
- 41540 Ristimäki22 886 €
- 41520 Hankasalmi Keskus22 656 €
- 41500 Hankasalmi Asemanseutu22 408 €
- 41550 Hannula21 840 €
- 41530 Veneranta21 232 €
Lähimmät postinumerot
- 41530 Veneranta21 232 €
- 41540 Ristimäki22 886 €
- 41550 Hannula21 840 €
- 41580 Sauvamäki23 372 €
- 41630 Oravasaari28 492 €
- 41660 Toivakka Keskus25 123 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.