Postinumeroalue · Rautjärvi

56610 Rautjärvi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat466koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 134 €−8 % vs. koko maa
Keski-ikä56 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut17 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 56610 Rautjärvi asui 466 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 56 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 88,3 km², joten asukkaita on 5,3 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 134 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 844. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 6 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 17 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 16,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 273 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 85 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 56610 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 134 €
Keskitulo, asukkaat25 912 €
Mediaanitulo, taloudet35 069 €
Keskitulo, taloudet41 026 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

24 %65 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–156,7 %
16–191,7 %
20–295,8 %
30–396,2 %
40–4910,1 %
50–5918,2 %
60–6922,7 %
70–7920,8 %
80+7,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (431 henkeä).

Vain perusaste24,1 %
Ylioppilastutkinto1,6 %
Ammatillinen57,1 %
Alempi korkeakoulu13,9 %
Ylempi korkeakoulu3,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset34,3 %
Työttömät6,7 %
Opiskelijat3,9 %
Eläkeläiset46,1 %
Lapset 0–145,6 %
Muut3,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat273
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa85 %
Vuokra-asunnoissa13 %
Yksinasuvien taloudet47 %
Lapsitaloudet8 %
Asuntojen keskikoko79,7 m²
Asumisväljyys50,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit479
Työpaikat alueella43

Rautjärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Rautjärvi

  1. 56550 Niska-Pietilä24 763 €
  2. 56730 Laikko24 371 €
  3. 56800 Simpele23 638 €
  4. 56710 Miettilä21 634 €
  5. 56640 Purnujärvi19 092 €

Lähimmät postinumerot

  1. 56440 Pohja-Lankila23 430 €
  2. 56510 Puntala25 995 €
  3. 56550 Niska-Pietilä24 763 €
  4. 56640 Purnujärvi19 092 €
  5. 56710 Miettilä21 634 €
  6. 56730 Laikko24 371 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.