Postinumeroalue · Rautjärvi

56710 Miettilä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat105koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 634 €−18 % vs. koko maa
Keski-ikä59 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut25 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 56710 Miettilä (Rautjärvi) asui 105 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 59 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 33,6 km², joten asukkaita on 3,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 634 € vuodessa verojen jälkeen, 18 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 579. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 6 postinumeroalueesta.

14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 25 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 60 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 88 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 56710 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 634 €
Keskitulo, asukkaat27 776 €
Mediaanitulo, taloudet35 997 €
Keskitulo, taloudet44 472 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

30 %56 %14 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–157,6 %
16–191,9 %
20–291,9 %
30–391,9 %
40–4912,4 %
50–5913,3 %
60–6929,5 %
70–7921,9 %
80+9,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (96 henkeä).

Vain perusaste25,0 %
Ylioppilastutkinto4,2 %
Ammatillinen45,8 %
Alempi korkeakoulu19,8 %
Ylempi korkeakoulu5,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset32,4 %
Työttömät9,5 %
Opiskelijat3,8 %
Eläkeläiset46,7 %
Lapset 0–146,7 %
Muut1,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat60
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa88 %
Vuokra-asunnoissa10 %
Yksinasuvien taloudet43 %
Lapsitaloudet10 %
Asuntojen keskikoko103,0 m²
Asumisväljyys59,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit31
Työpaikat alueella8

Rautjärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Rautjärvi

  1. 56550 Niska-Pietilä24 763 €
  2. 56730 Laikko24 371 €
  3. 56610 Rautjärvi24 134 €
  4. 56800 Simpele23 638 €
  5. 56640 Purnujärvi19 092 €

Lähimmät postinumerot

  1. 56550 Niska-Pietilä24 763 €
  2. 56610 Rautjärvi24 134 €
  3. 56640 Purnujärvi19 092 €
  4. 56730 Laikko24 371 €
  5. 56800 Simpele23 638 €
  6. 57100 Heikinpohja-Piispanmäki21 980 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.