Postinumeroalue · Rantasalmi
58900 Rantasalmi Keskus
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 58900 Rantasalmi Keskus asui 2 110 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 455,1 km², joten asukkaita on 4,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 350 € vuodessa verojen jälkeen, 15 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 405. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 6 postinumeroalueesta.
12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 12,3 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 1 175 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 69 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 834 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Rantasalmi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Rantasalmi
- 58830 Parkumäki25 430 €
- 58920 Kolkontaipale23 642 €
- 58850 Hiltula22 710 €
- 58940 Tuusmäki22 573 €
- 58910 Rantasalmi Asemanseutu20 885 €
Lähimmät postinumerot
- 58810 Kallislahti25 916 €
- 58830 Parkumäki25 430 €
- 58850 Hiltula22 710 €
- 58910 Rantasalmi Asemanseutu20 885 €
- 58920 Kolkontaipale23 642 €
- 58940 Tuusmäki22 573 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.