Postinumeroalue · Rantasalmi

58910 Rantasalmi Asemanseutu

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat170koko maa 5 635 971
Mediaanitulo20 885 €−21 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 58910 Rantasalmi Asemanseutu asui 170 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 28,0 km², joten asukkaita on 6,1 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 20 885 € vuodessa verojen jälkeen, 21 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 710. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 6 postinumeroalueesta.

10 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 13,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 84 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 81 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 58910 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat20 885 €
Keskitulo, asukkaat23 879 €
Mediaanitulo, taloudet36 566 €
Keskitulo, taloudet39 587 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %69 %10 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1516,5 %
16–193,5 %
20–294,7 %
30–3910,0 %
40–498,8 %
50–5915,3 %
60–6917,6 %
70–7915,3 %
80+8,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (138 henkeä).

Vain perusaste28,3 %
Ylioppilastutkinto4,3 %
Ammatillinen47,8 %
Alempi korkeakoulu16,7 %
Ylempi korkeakoulu2,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset36,5 %
Työttömät5,9 %
Opiskelijat4,7 %
Eläkeläiset35,9 %
Lapset 0–1415,3 %
Muut1,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat84
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa81 %
Vuokra-asunnoissa17 %
Yksinasuvien taloudet44 %
Lapsitaloudet19 %
Asuntojen keskikoko95,7 m²
Asumisväljyys49,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit82
Työpaikat alueella19

Rantasalmi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Rantasalmi

  1. 58830 Parkumäki25 430 €
  2. 58920 Kolkontaipale23 642 €
  3. 58850 Hiltula22 710 €
  4. 58940 Tuusmäki22 573 €
  5. 58900 Rantasalmi Keskus22 350 €

Lähimmät postinumerot

  1. 58830 Parkumäki25 430 €
  2. 58850 Hiltula22 710 €
  3. 58900 Rantasalmi Keskus22 350 €
  4. 58920 Kolkontaipale23 642 €
  5. 58940 Tuusmäki22 573 €
  6. 59100 Parikkala Keskus22 568 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.