Postinumeroalue · Seinäjoki

61450 Kylänpää

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat497koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 862 €−9 % vs. koko maa
Keski-ikä50 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut22 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 61450 Kylänpää (Seinäjoki) asui 497 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 104,2 km², joten asukkaita on 4,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 862 € vuodessa verojen jälkeen, 9 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 936. korkein 2 927 alueesta ja 22. kunnan 26 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 240 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 61450 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 862 €
Keskitulo, asukkaat26 535 €
Mediaanitulo, taloudet37 717 €
Keskitulo, taloudet45 932 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

27 %60 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,7 %
16–194,0 %
20–295,6 %
30–399,9 %
40–4910,1 %
50–5912,9 %
60–6916,7 %
70–7916,3 %
80+9,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (414 henkeä).

Vain perusaste29,2 %
Ylioppilastutkinto1,7 %
Ammatillinen46,9 %
Alempi korkeakoulu18,6 %
Ylempi korkeakoulu3,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset38,2 %
Työttömät3,6 %
Opiskelijat4,2 %
Eläkeläiset37,2 %
Lapset 0–1413,9 %
Muut2,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat240
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa92 %
Vuokra-asunnoissa7 %
Yksinasuvien taloudet38 %
Lapsitaloudet18 %
Asuntojen keskikoko101,3 m²
Asumisväljyys51,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit57
Työpaikat alueella78

Seinäjoki: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Seinäjoki

  1. 60420 Impivaara31 605 €
  2. 60510 Hyllykallio30 181 €
  3. 61470 Kitinoja29 976 €
  4. 60560 Halkosaari29 777 €
  5. 60640 Kurjenneva29 773 €
  6. 60200 Törnävä29 444 €
  7. 61120 Louko29 170 €
  8. 61440 Untamala27 897 €
  9. 60550 Nurmo Keskus27 873 €
  10. 60320 Alakylä-Jouppi26 662 €
  11. 61410 Ylistaro Asemanseutu26 573 €
  12. 61110 Vuolle25 904 €

Kaikki 26 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 61410 Ylistaro Asemanseutu26 573 €
  2. 61430 Isorehto25 355 €
  3. 61440 Untamala27 897 €
  4. 61460 Hanhikoski25 001 €
  5. 61470 Kitinoja29 976 €
  6. 61500 Isokyrö Keskus24 688 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.