Postinumeroalue · Lapua

62165 Tiisteenjoki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat297koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 388 €−7 % vs. koko maa
Keski-ikä50 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 62165 Tiisteenjoki (Lapua) asui 297 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 26,7 km², joten asukkaita on 11 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 388 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 754. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 11 postinumeroalueesta.

18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 3,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 141 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 62165 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 388 €
Keskitulo, asukkaat28 701 €
Mediaanitulo, taloudet40 132 €
Keskitulo, taloudet50 583 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %61 %18 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,1 %
16–194,0 %
20–295,1 %
30–397,7 %
40–4913,5 %
50–5916,2 %
60–6914,1 %
70–7918,2 %
80+7,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (247 henkeä).

Vain perusaste19,4 %
Ylioppilastutkinto3,2 %
Ammatillinen53,4 %
Alempi korkeakoulu17,0 %
Ylempi korkeakoulu6,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset41,1 %
Työttömät1,7 %
Opiskelijat5,7 %
Eläkeläiset35,7 %
Lapset 0–1413,1 %
Muut2,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat141
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa8 %
Yksinasuvien taloudet37 %
Lapsitaloudet18 %
Asuntojen keskikoko108,4 m²
Asumisväljyys53,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit44
Työpaikat alueella43

Lapua: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Lapua

  1. 62280 Mustamaa27 884 €
  2. 62130 Hellanmaa26 799 €
  3. 62190 Ruha26 777 €
  4. 62160 Karhunkylä26 591 €
  5. 62185 Mäki-Paavola26 277 €
  6. 62100 Lapua Keskus26 079 €
  7. 62290 Hirvikylä24 240 €
  8. 62170 Lakaluoma23 708 €
  9. 62175 Ylikylä-Mäenpää23 413 €
  10. 62295 Kauhajärvi20 882 €

Lähimmät postinumerot

  1. 62130 Hellanmaa26 799 €
  2. 62150 Rintakangas27 824 €
  3. 62160 Karhunkylä26 591 €
  4. 62170 Lakaluoma23 708 €
  5. 62175 Ylikylä-Mäenpää23 413 €
  6. 62185 Mäki-Paavola26 277 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.