Postinumeroalue · Lapua

62170 Lakaluoma

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat250koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 708 €−10 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut17 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 62170 Lakaluoma (Lapua) asui 250 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 52,4 km², joten asukkaita on 4,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 708 € vuodessa verojen jälkeen, 10 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 990. korkein 2 927 alueesta ja 9. kunnan 11 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 17 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 6,1 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 112 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 62170 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 708 €
Keskitulo, asukkaat25 680 €
Mediaanitulo, taloudet42 506 €
Keskitulo, taloudet48 073 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

27 %60 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,6 %
16–192,8 %
20–294,8 %
30–399,6 %
40–496,8 %
50–5913,2 %
60–6922,0 %
70–7917,2 %
80+8,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (208 henkeä).

Vain perusaste21,6 %
Ylioppilastutkinto2,4 %
Ammatillinen59,1 %
Alempi korkeakoulu14,9 %
Ylempi korkeakoulu1,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset37,2 %
Työttömät2,4 %
Opiskelijat3,6 %
Eläkeläiset40,8 %
Lapset 0–1414,8 %
Muut1,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat112
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa95 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet31 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko97,4 m²
Asumisväljyys46,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit62
Työpaikat alueella26

Lapua: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Lapua

  1. 62280 Mustamaa27 884 €
  2. 62130 Hellanmaa26 799 €
  3. 62190 Ruha26 777 €
  4. 62160 Karhunkylä26 591 €
  5. 62185 Mäki-Paavola26 277 €
  6. 62100 Lapua Keskus26 079 €
  7. 62165 Tiisteenjoki24 388 €
  8. 62290 Hirvikylä24 240 €
  9. 62175 Ylikylä-Mäenpää23 413 €
  10. 62295 Kauhajärvi20 882 €

Lähimmät postinumerot

  1. 62150 Rintakangas27 824 €
  2. 62160 Karhunkylä26 591 €
  3. 62165 Tiisteenjoki24 388 €
  4. 62175 Ylikylä-Mäenpää23 413 €
  5. 62185 Mäki-Paavola26 277 €
  6. 62190 Ruha26 777 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.