Postinumeroalue · Ähtäri

63900 Myllymäki-Vehunkylä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat422koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 527 €−7 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut19 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 63900 Myllymäki-Vehunkylä (Ähtäri) asui 422 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 226,8 km², joten asukkaita on 1,9 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 527 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 705. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 8 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 19 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 13,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 213 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 90 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 63900 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 527 €
Keskitulo, asukkaat27 177 €
Mediaanitulo, taloudet39 926 €
Keskitulo, taloudet44 567 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %67 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,2 %
16–194,7 %
20–295,0 %
30–397,8 %
40–4911,1 %
50–598,8 %
60–6923,7 %
70–7918,0 %
80+6,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (347 henkeä).

Vain perusaste24,5 %
Ylioppilastutkinto0,9 %
Ammatillinen55,6 %
Alempi korkeakoulu15,6 %
Ylempi korkeakoulu3,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset34,8 %
Työttömät5,5 %
Opiskelijat6,2 %
Eläkeläiset40,8 %
Lapset 0–1412,3 %
Muut0,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat213
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa90 %
Vuokra-asunnoissa6 %
Yksinasuvien taloudet40 %
Lapsitaloudet18 %
Asuntojen keskikoko92,8 m²
Asumisväljyys49,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit225
Työpaikat alueella62

Ähtäri: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Ähtäri

  1. 63920 Inha26 712 €
  2. 63770 Peränne24 596 €
  3. 63910 Inhan Tehtaat24 435 €
  4. 63780 Alastaipale24 103 €
  5. 63700 Ähtäri Keskus23 247 €
  6. 63660 Ähtärinranta20 994 €
  7. 63950 Vehunkylä20 301 €

Lähimmät postinumerot

  1. 63830 Keisala19 690 €
  2. 63880 Kukonkylä21 287 €
  3. 63890 Hautakylä21 492 €
  4. 63910 Inhan Tehtaat24 435 €
  5. 63920 Inha26 712 €
  6. 63950 Vehunkylä20 301 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.