Postinumeroalue · Ähtäri

63910 Inhan Tehtaat

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat151koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 435 €−7 % vs. koko maa
Keski-ikä53 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut22 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 63910 Inhan Tehtaat (Ähtäri) asui 151 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 53 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 39,5 km², joten asukkaita on 3,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 435 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 733. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 8 postinumeroalueesta.

7 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 75 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 63910 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 435 €
Keskitulo, asukkaat26 625 €
Mediaanitulo, taloudet47 371 €
Keskitulo, taloudet48 536 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %72 %7 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–157,9 %
16–192,0 %
20–295,3 %
30–397,9 %
40–4911,9 %
50–5917,9 %
60–6927,2 %
70–7915,9 %
80+4,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (138 henkeä).

Vain perusaste19,6 %
Ylioppilastutkinto2,9 %
Ammatillinen55,1 %
Alempi korkeakoulu19,6 %
Ylempi korkeakoulu2,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset47,0 %
Työttömät6,0 %
Opiskelijat3,3 %
Eläkeläiset33,8 %
Lapset 0–146,6 %
Muut3,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat75
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa93 %
Vuokra-asunnoissa5 %
Yksinasuvien taloudet33 %
Lapsitaloudet12 %
Asuntojen keskikoko101,3 m²
Asumisväljyys58,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja6 %
Kesämökit36
Työpaikat alueella123

Ähtäri: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Ähtäri

  1. 63920 Inha26 712 €
  2. 63770 Peränne24 596 €
  3. 63900 Myllymäki-Vehunkylä24 527 €
  4. 63780 Alastaipale24 103 €
  5. 63700 Ähtäri Keskus23 247 €
  6. 63660 Ähtärinranta20 994 €
  7. 63950 Vehunkylä20 301 €

Lähimmät postinumerot

  1. 63880 Kukonkylä21 287 €
  2. 63890 Hautakylä21 492 €
  3. 63900 Myllymäki-Vehunkylä24 527 €
  4. 63920 Inha26 712 €
  5. 63950 Vehunkylä20 301 €
  6. 64100 Kristiinankaupunki keskus24 745 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.