Postinumeroalue · Tuusniemi

71210 Tuusjärvi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat193koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 460 €−15 % vs. koko maa
Keski-ikä56 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 71210 Tuusjärvi (Tuusniemi) asui 193 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 56 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 58,7 km², joten asukkaita on 3,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 460 € vuodessa verojen jälkeen, 15 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 374. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 6 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 100 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 90 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 71210 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 460 €
Keskitulo, asukkaat26 377 €
Mediaanitulo, taloudet37 805 €
Keskitulo, taloudet46 731 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

26 %63 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–156,2 %
16–193,6 %
20–295,2 %
30–398,3 %
40–4911,4 %
50–5911,4 %
60–6925,9 %
70–7918,1 %
80+9,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (177 henkeä).

Vain perusaste19,8 %
Ylioppilastutkinto1,7 %
Ammatillinen54,8 %
Alempi korkeakoulu19,8 %
Ylempi korkeakoulu4,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset35,8 %
Työttömät4,7 %
Opiskelijat6,2 %
Eläkeläiset45,6 %
Lapset 0–145,7 %
Muut2,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat100
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa90 %
Vuokra-asunnoissa10 %
Yksinasuvien taloudet34 %
Lapsitaloudet10 %
Asuntojen keskikoko92,1 m²
Asumisväljyys49,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit63
Työpaikat alueella34

Tuusniemi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Tuusniemi

  1. 71240 Paakkila24 641 €
  2. 71260 Juurikkamäki23 439 €
  3. 71170 Laukka-aho23 244 €
  4. 71200 Tuusniemi Keskus21 745 €
  5. 71280 Kosula21 720 €

Lähimmät postinumerot

  1. 71160 Riistavesi27 278 €
  2. 71170 Laukka-aho23 244 €
  3. 71200 Tuusniemi Keskus21 745 €
  4. 71240 Paakkila24 641 €
  5. 71260 Juurikkamäki23 439 €
  6. 71280 Kosula21 720 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.