Postinumeroalue · Tuusniemi
71240 Paakkila
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 71240 Paakkila (Tuusniemi) asui 204 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 66,1 km², joten asukkaita on 3,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 641 € vuodessa verojen jälkeen, 6 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 666. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 6 postinumeroalueesta.
14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 12,6 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 110 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (170 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Tuusniemi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Tuusniemi
- 71260 Juurikkamäki23 439 €
- 71170 Laukka-aho23 244 €
- 71210 Tuusjärvi22 460 €
- 71200 Tuusniemi Keskus21 745 €
- 71280 Kosula21 720 €
Lähimmät postinumerot
- 71170 Laukka-aho23 244 €
- 71200 Tuusniemi Keskus21 745 €
- 71210 Tuusjärvi22 460 €
- 71260 Juurikkamäki23 439 €
- 71280 Kosula21 720 €
- 71310 Vehmersalmi Keskus23 582 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.