Postinumeroalue · Vesanto
72330 Tiitilänkylä
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 72330 Tiitilänkylä (Vesanto) asui 90 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 59 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 42,5 km², joten asukkaita on 2,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 112 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 188. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 6 postinumeroalueesta.
14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 32 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Alueella on 47 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 87 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (84 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Vesanto: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Vesanto
- 72380 Horontaipale26 446 €
- 72300 Vesanto Keskus21 405 €
- 72350 Pienola21 181 €
- 72310 Niinivesi20 873 €
- 72360 Närhilä18 217 €
Lähimmät postinumerot
- 72220 Eliaksela24 715 €
- 72300 Vesanto Keskus21 405 €
- 72310 Niinivesi20 873 €
- 72350 Pienola21 181 €
- 72360 Närhilä18 217 €
- 72380 Horontaipale26 446 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.