Postinumeroalue · Vesanto

72360 Närhilä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat97koko maa 5 635 971
Mediaanitulo18 217 €−31 % vs. koko maa
Keski-ikä62 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut17 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 72360 Närhilä (Vesanto) asui 97 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 62 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 61,3 km², joten asukkaita on 1,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 18 217 € vuodessa verojen jälkeen, 31 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 884. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 6 postinumeroalueesta.

9 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 17 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 54 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 72360 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat18 217 €
Keskitulo, asukkaat23 133 €
Mediaanitulo, taloudet31 174 €
Keskitulo, taloudet38 555 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

32 %59 %9 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–157,2 %
16–190,0 %
20–292,1 %
30–396,2 %
40–496,2 %
50–598,2 %
60–6924,7 %
70–7929,9 %
80+15,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (90 henkeä).

Vain perusaste40,0 %
Ylioppilastutkinto1,1 %
Ammatillinen42,2 %
Alempi korkeakoulu12,2 %
Ylempi korkeakoulu4,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset22,7 %
Työttömät5,2 %
Opiskelijat1,0 %
Eläkeläiset63,9 %
Lapset 0–146,2 %
Muut1,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat54
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa96 %
Vuokra-asunnoissa0 %
Yksinasuvien taloudet43 %
Lapsitaloudet4 %
Asuntojen keskikoko98,8 m²
Asumisväljyys56,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit137
Työpaikat alueella5

Vesanto: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Vesanto

  1. 72380 Horontaipale26 446 €
  2. 72330 Tiitilänkylä23 112 €
  3. 72300 Vesanto Keskus21 405 €
  4. 72350 Pienola21 181 €
  5. 72310 Niinivesi20 873 €

Lähimmät postinumerot

  1. 72310 Niinivesi20 873 €
  2. 72330 Tiitilänkylä23 112 €
  3. 72350 Pienola21 181 €
  4. 72380 Horontaipale26 446 €
  5. 72400 Pielavesi Keskus-Jylänki21 829 €
  6. 72430 Kumpula21 018 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.