Postinumeroalue · Iisalmi

74100 Iisalmi Keskus, Eteläinen

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat3 845koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 486 €−15 % vs. koko maa
Keski-ikä52 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut28 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 74100 Iisalmi Keskus, Eteläinen asui 3 845 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 52 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 6,7 km², joten asukkaita on 573 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 486 € vuodessa verojen jälkeen, 15 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 364. korkein 2 927 alueesta ja 11. kunnan 12 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 28 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 16,4 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 2 630 asuntokuntaa, keskimäärin 1,50 henkeä taloudessa, ja 49 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 74100 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 486 €
Keskitulo, asukkaat26 254 €
Mediaanitulo, taloudet26 394 €
Keskitulo, taloudet34 480 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %67 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–158,0 %
16–195,7 %
20–2912,2 %
30–398,6 %
40–4910,8 %
50–599,3 %
60–6915,6 %
70–7917,5 %
80+12,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (3 452 henkeä).

Vain perusaste23,9 %
Ylioppilastutkinto4,3 %
Ammatillinen43,4 %
Alempi korkeakoulu20,6 %
Ylempi korkeakoulu7,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset34,0 %
Työttömät6,7 %
Opiskelijat7,1 %
Eläkeläiset42,1 %
Lapset 0–147,1 %
Muut2,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat2 630
Henkeä / asuntokunta1,50
Omistusasunnoissa49 %
Vuokra-asunnoissa50 %
Yksinasuvien taloudet67 %
Lapsitaloudet10 %
Asuntojen keskikoko58,7 m²
Asumisväljyys40,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja84 %
Työpaikat alueella2 622

Iisalmi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Iisalmi

  1. 74160 Koljonvirta28 826 €
  2. 74170 Soinlahti28 476 €
  3. 74520 Kirmanranta27 586 €
  4. 74140 Ritoniemi27 189 €
  5. 74150 Laidunmäki25 956 €
  6. 74510 Peltosalmi-Sourunsalo24 719 €
  7. 74120 Iisalmi Keskus Pohjoinen24 616 €
  8. 74130 Kihmula24 438 €
  9. 74540 Kotikylä24 368 €
  10. 74595 Runni23 243 €
  11. 74550 Pörsänmäki21 476 €

Lähimmät postinumerot

  1. 73900 Rautavaara Keskus19 774 €
  2. 73970 Riitasalo–
  3. 73990 Kangaslahti19 675 €
  4. 74120 Iisalmi Keskus Pohjoinen24 616 €
  5. 74130 Kihmula24 438 €
  6. 74140 Ritoniemi27 189 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.