Postinumeroalue · Iisalmi
74120 Iisalmi Keskus Pohjoinen
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 74120 Iisalmi Keskus Pohjoinen asui 6 185 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 15,0 km², joten asukkaita on 413 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 616 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 671. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 12 postinumeroalueesta.
12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.
Korkeakoulututkinto on 28 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 14,5 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 3 357 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 61 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (5 202 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Iisalmi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Iisalmi
- 74160 Koljonvirta28 826 €
- 74170 Soinlahti28 476 €
- 74520 Kirmanranta27 586 €
- 74140 Ritoniemi27 189 €
- 74150 Laidunmäki25 956 €
- 74510 Peltosalmi-Sourunsalo24 719 €
- 74130 Kihmula24 438 €
- 74540 Kotikylä24 368 €
- 74595 Runni23 243 €
- 74100 Iisalmi Keskus, Eteläinen22 486 €
- 74550 Pörsänmäki21 476 €
Lähimmät postinumerot
- 73970 Riitasalo–
- 73990 Kangaslahti19 675 €
- 74100 Iisalmi Keskus, Eteläinen22 486 €
- 74130 Kihmula24 438 €
- 74140 Ritoniemi27 189 €
- 74150 Laidunmäki25 956 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.