Postinumeroalue · Vieremä

74240 Marttisenjärvi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat131koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 076 €−16 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut18 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 74240 Marttisenjärvi (Vieremä) asui 131 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 72,4 km², joten asukkaita on 1,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 076 € vuodessa verojen jälkeen, 16 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 469. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 6 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 18 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 15,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 63 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 74240 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 076 €
Keskitulo, asukkaat26 787 €
Mediaanitulo, taloudet41 438 €
Keskitulo, taloudet47 681 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

25 %59 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,7 %
16–192,3 %
20–296,9 %
30–393,8 %
40–4913,0 %
50–5913,7 %
60–6922,1 %
70–7919,8 %
80+4,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (111 henkeä).

Vain perusaste32,4 %
Ylioppilastutkinto1,8 %
Ammatillinen47,7 %
Alempi korkeakoulu17,1 %
Ylempi korkeakoulu0,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset38,9 %
Työttömät6,9 %
Opiskelijat3,1 %
Eläkeläiset38,2 %
Lapset 0–1413,0 %
Muut0,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat63
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa92 %
Vuokra-asunnoissa5 %
Yksinasuvien taloudet37 %
Lapsitaloudet14 %
Asuntojen keskikoko90,0 m²
Asumisväljyys45,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit85
Työpaikat alueella27

Vieremä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Vieremä

  1. 74590 Kurenpolvi26 285 €
  2. 74270 Kauppilanmäki25 398 €
  3. 74230 Salahmi24 964 €
  4. 74200 Vieremä Keskus24 011 €
  5. 74250 Nissilä23 070 €

Lähimmät postinumerot

  1. 74170 Soinlahti28 476 €
  2. 74200 Vieremä Keskus24 011 €
  3. 74230 Salahmi24 964 €
  4. 74250 Nissilä23 070 €
  5. 74270 Kauppilanmäki25 398 €
  6. 74300 Sonkajärvi Keskus23 494 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.