Postinumeroalue · Vieremä

74270 Kauppilanmäki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat378koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 398 €−4 % vs. koko maa
Keski-ikä50 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut22 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 74270 Kauppilanmäki (Vieremä) asui 378 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 160,5 km², joten asukkaita on 2,4 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 398 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 405. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 6 postinumeroalueesta.

20 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 5,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 174 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 74270 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 398 €
Keskitulo, asukkaat37 106 €
Mediaanitulo, taloudet44 866 €
Keskitulo, taloudet69 788 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

25 %55 %20 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1511,9 %
16–193,4 %
20–296,6 %
30–398,5 %
40–4911,1 %
50–5918,0 %
60–6920,1 %
70–7914,8 %
80+5,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (326 henkeä).

Vain perusaste19,6 %
Ylioppilastutkinto6,1 %
Ammatillinen52,5 %
Alempi korkeakoulu17,2 %
Ylempi korkeakoulu4,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset45,5 %
Työttömät2,6 %
Opiskelijat5,0 %
Eläkeläiset34,1 %
Lapset 0–1410,6 %
Muut2,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat174
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet29 %
Lapsitaloudet18 %
Asuntojen keskikoko109,9 m²
Asumisväljyys54,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit87
Työpaikat alueella73

Vieremä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Vieremä

  1. 74590 Kurenpolvi26 285 €
  2. 74230 Salahmi24 964 €
  3. 74200 Vieremä Keskus24 011 €
  4. 74250 Nissilä23 070 €
  5. 74240 Marttisenjärvi22 076 €

Lähimmät postinumerot

  1. 74230 Salahmi24 964 €
  2. 74240 Marttisenjärvi22 076 €
  3. 74250 Nissilä23 070 €
  4. 74300 Sonkajärvi Keskus23 494 €
  5. 74340 Sukeva-Kainuunmäki21 060 €
  6. 74345 Kalliosuo17 968 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.