Postinumeroalue · Sonkajärvi

74360 Sonkakoski

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat135koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 099 €−12 % vs. koko maa
Keski-ikä53 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut22 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 74360 Sonkakoski (Sonkajärvi) asui 135 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 53 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 68,8 km², joten asukkaita on 2,0 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 099 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 190. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 7 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 5,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 65 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 89 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 74360 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 099 €
Keskitulo, asukkaat24 280 €
Mediaanitulo, taloudet42 874 €
Keskitulo, taloudet44 657 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

27 %60 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–158,1 %
16–195,9 %
20–295,9 %
30–396,7 %
40–499,6 %
50–5915,6 %
60–6924,4 %
70–7917,0 %
80+6,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (118 henkeä).

Vain perusaste25,4 %
Ylioppilastutkinto2,5 %
Ammatillinen50,0 %
Alempi korkeakoulu18,6 %
Ylempi korkeakoulu3,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset35,6 %
Työttömät2,2 %
Opiskelijat7,4 %
Eläkeläiset42,2 %
Lapset 0–147,4 %
Muut5,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat65
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa89 %
Vuokra-asunnoissa8 %
Yksinasuvien taloudet37 %
Lapsitaloudet12 %
Asuntojen keskikoko106,2 m²
Asumisväljyys51,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit37
Työpaikat alueella13

Sonkajärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Sonkajärvi

  1. 74300 Sonkajärvi Keskus23 494 €
  2. 74420 Hernejärvi22 126 €
  3. 74340 Sukeva-Kainuunmäki21 060 €
  4. 74490 Koirakoski20 647 €
  5. 74380 Jyrkkä18 562 €
  6. 74345 Kalliosuo17 968 €

Lähimmät postinumerot

  1. 74300 Sonkajärvi Keskus23 494 €
  2. 74340 Sukeva-Kainuunmäki21 060 €
  3. 74345 Kalliosuo17 968 €
  4. 74380 Jyrkkä18 562 €
  5. 74390 Laakajärvi25 294 €
  6. 74420 Hernejärvi22 126 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.