Postinumeroalue · Sonkajärvi

74380 Jyrkkä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat61koko maa 5 635 971
Mediaanitulo18 562 €−30 % vs. koko maa
Keski-ikä57 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut9 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 74380 Jyrkkä (Sonkajärvi) asui 61 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 57 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 301,9 km², joten asukkaita on 0,2 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 18 562 € vuodessa verojen jälkeen, 30 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 874. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 7 postinumeroalueesta.

6 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 9 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 38 asuntokuntaa, keskimäärin 1,60 henkeä taloudessa, ja 89 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 74380 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat18 562 €
Keskitulo, asukkaat23 422 €
Mediaanitulo, taloudet24 425 €
Keskitulo, taloudet33 553 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

37 %57 %6 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–159,8 %
16–191,6 %
20–291,6 %
30–398,2 %
40–4913,1 %
50–598,2 %
60–6927,9 %
70–7918,0 %
80+11,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (54 henkeä).

Vain perusaste25,9 %
Ylioppilastutkinto0,0 %
Ammatillinen64,8 %
Alempi korkeakoulu9,3 %
Ylempi korkeakoulu0,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset24,6 %
Työttömät8,2 %
Opiskelijat1,6 %
Eläkeläiset54,1 %
Lapset 0–149,8 %
Muut1,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat38
Henkeä / asuntokunta1,60
Omistusasunnoissa89 %
Vuokra-asunnoissa8 %
Yksinasuvien taloudet58 %
Lapsitaloudet8 %
Asuntojen keskikoko77,3 m²
Asumisväljyys48,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit161
Työpaikat alueella5

Sonkajärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Sonkajärvi

  1. 74300 Sonkajärvi Keskus23 494 €
  2. 74360 Sonkakoski23 099 €
  3. 74420 Hernejärvi22 126 €
  4. 74340 Sukeva-Kainuunmäki21 060 €
  5. 74490 Koirakoski20 647 €
  6. 74345 Kalliosuo17 968 €

Lähimmät postinumerot

  1. 74340 Sukeva-Kainuunmäki21 060 €
  2. 74345 Kalliosuo17 968 €
  3. 74360 Sonkakoski23 099 €
  4. 74390 Laakajärvi25 294 €
  5. 74420 Hernejärvi22 126 €
  6. 74470 Paloinen22 816 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.