Postinumeroalue · Varkaus
78400 Luttila
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 78400 Luttila (Varkaus) asui 1 182 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 8,4 km², joten asukkaita on 141 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 921 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % enemmän kuin koko maassa. Se on 937. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 14 postinumeroalueesta.
17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 31 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 11,0 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 583 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 84 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (980 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Varkaus: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Varkaus
- 78310 Puurtila29 181 €
- 78610 Kurola27 637 €
- 78500 Pitkälänniemi-Könönpelto26 356 €
- 78710 Akonlahti25 923 €
- 78850 Käpykangas25 487 €
- 78250 Päiviönsaari25 306 €
- 78210 Kuoppakangas24 195 €
- 78870 Kaura-Aho24 013 €
- 78900 Ruokokoski23 377 €
- 79480 Kangaslampi Keskus23 325 €
- 78300 Kommila22 813 €
- 79520 Viljolahti20 255 €
Lähimmät postinumerot
- 78250 Päiviönsaari25 306 €
- 78300 Kommila22 813 €
- 78310 Puurtila29 181 €
- 78480 Timola30 136 €
- 78500 Pitkälänniemi-Könönpelto26 356 €
- 78610 Kurola27 637 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.