Postinumeroalue · Varkaus

78870 Kaura-Aho

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat2 224koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 013 €−9 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut26 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 78870 Kaura-Aho (Varkaus) asui 2 224 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 5,5 km², joten asukkaita on 408 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 013 € vuodessa verojen jälkeen, 9 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 885. korkein 2 927 alueesta ja 9. kunnan 14 postinumeroalueesta.

12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 26 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 15,4 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 201 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 65 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 78870 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 013 €
Keskitulo, asukkaat25 842 €
Mediaanitulo, taloudet34 939 €
Keskitulo, taloudet40 476 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %67 %12 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,7 %
16–193,5 %
20–297,0 %
30–3912,3 %
40–4911,3 %
50–5913,3 %
60–6917,4 %
70–7916,3 %
80+5,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 877 henkeä).

Vain perusaste25,0 %
Ylioppilastutkinto2,4 %
Ammatillinen46,8 %
Alempi korkeakoulu22,1 %
Ylempi korkeakoulu3,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset37,1 %
Työttömät6,7 %
Opiskelijat5,2 %
Eläkeläiset35,0 %
Lapset 0–1412,9 %
Muut3,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 201
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa65 %
Vuokra-asunnoissa35 %
Yksinasuvien taloudet44 %
Lapsitaloudet18 %
Asuntojen keskikoko77,8 m²
Asumisväljyys43,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja31 %
Kesämökit3
Työpaikat alueella579

Varkaus: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Varkaus

  1. 78310 Puurtila29 181 €
  2. 78610 Kurola27 637 €
  3. 78400 Luttila26 921 €
  4. 78500 Pitkälänniemi-Könönpelto26 356 €
  5. 78710 Akonlahti25 923 €
  6. 78850 Käpykangas25 487 €
  7. 78250 Päiviönsaari25 306 €
  8. 78210 Kuoppakangas24 195 €
  9. 78900 Ruokokoski23 377 €
  10. 79480 Kangaslampi Keskus23 325 €
  11. 78300 Kommila22 813 €
  12. 79520 Viljolahti20 255 €

Kaikki 14 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 78610 Kurola27 637 €
  2. 78710 Akonlahti25 923 €
  3. 78850 Käpykangas25 487 €
  4. 78880 Kuvansi26 855 €
  5. 78900 Ruokokoski23 377 €
  6. 79100 Leppävirta Keskus24 676 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.