Postinumeroalue · Leppävirta

79130 Sorsakoski

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat815koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 039 €−9 % vs. koko maa
Keski-ikä53 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 79130 Sorsakoski (Leppävirta) asui 815 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 53 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 90,5 km², joten asukkaita on 9,0 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 039 € vuodessa verojen jälkeen, 9 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 876. korkein 2 927 alueesta ja 9. kunnan 14 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 14,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 459 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 87 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 79130 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 039 €
Keskitulo, asukkaat25 609 €
Mediaanitulo, taloudet35 299 €
Keskitulo, taloudet40 542 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

19 %69 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–159,9 %
16–192,6 %
20–295,6 %
30–398,1 %
40–4912,0 %
50–5916,8 %
60–6918,2 %
70–7916,2 %
80+10,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (724 henkeä).

Vain perusaste28,9 %
Ylioppilastutkinto1,5 %
Ammatillinen49,4 %
Alempi korkeakoulu16,4 %
Ylempi korkeakoulu3,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset38,7 %
Työttömät6,6 %
Opiskelijat3,7 %
Eläkeläiset39,1 %
Lapset 0–148,7 %
Muut3,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat459
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa87 %
Vuokra-asunnoissa11 %
Yksinasuvien taloudet47 %
Lapsitaloudet12 %
Asuntojen keskikoko83,5 m²
Asumisväljyys50,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja21 %
Kesämökit198
Työpaikat alueella156

Leppävirta: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Leppävirta

  1. 78480 Timola30 136 €
  2. 71460 Paukarlahti29 003 €
  3. 71470 Oravikoski28 737 €
  4. 79140 Kotalahti27 806 €
  5. 79150 Konnuslahti-Valkeamäki26 938 €
  6. 79350 Itä-Soisalo26 097 €
  7. 79410 Niinimäki25 296 €
  8. 79100 Leppävirta Keskus24 676 €
  9. 79160 Saamaiskylä23 756 €
  10. 79255 Kurjala-Moninmäki23 494 €
  11. 79265 Puponmäki22 390 €
  12. 79330 Näädänmaa22 072 €

Kaikki 16 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 78880 Kuvansi26 855 €
  2. 78900 Ruokokoski23 377 €
  3. 79100 Leppävirta Keskus24 676 €
  4. 79140 Kotalahti27 806 €
  5. 79150 Konnuslahti-Valkeamäki26 938 €
  6. 79160 Saamaiskylä23 756 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.