Postinumeroalue · Leppävirta

79330 Näädänmaa

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat81koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 072 €−16 % vs. koko maa
Keski-ikä52 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut26 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 79330 Näädänmaa (Leppävirta) asui 81 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 52 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 48,9 km², joten asukkaita on 1,7 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 072 € vuodessa verojen jälkeen, 16 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 470. korkein 2 927 alueesta ja 13. kunnan 14 postinumeroalueesta.

14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 26 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 45 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 79330 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 072 €
Keskitulo, asukkaat26 272 €
Mediaanitulo, taloudet34 490 €
Keskitulo, taloudet41 080 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

30 %56 %14 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,6 %
16–191,2 %
20–291,2 %
30–3911,1 %
40–496,2 %
50–5918,5 %
60–6923,5 %
70–7921,0 %
80+3,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (70 henkeä).

Vain perusaste17,1 %
Ylioppilastutkinto2,9 %
Ammatillinen54,3 %
Alempi korkeakoulu24,3 %
Ylempi korkeakoulu1,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset33,3 %
Työttömät8,6 %
Opiskelijat2,5 %
Eläkeläiset39,5 %
Lapset 0–1411,1 %
Muut4,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat45
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa7 %
Yksinasuvien taloudet40 %
Lapsitaloudet13 %
Asuntojen keskikoko90,2 m²
Asumisväljyys56,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit82
Työpaikat alueella0

Leppävirta: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Leppävirta

  1. 78480 Timola30 136 €
  2. 71460 Paukarlahti29 003 €
  3. 71470 Oravikoski28 737 €
  4. 79140 Kotalahti27 806 €
  5. 79150 Konnuslahti-Valkeamäki26 938 €
  6. 79350 Itä-Soisalo26 097 €
  7. 79410 Niinimäki25 296 €
  8. 79100 Leppävirta Keskus24 676 €
  9. 79130 Sorsakoski24 039 €
  10. 79160 Saamaiskylä23 756 €
  11. 79255 Kurjala-Moninmäki23 494 €
  12. 79265 Puponmäki22 390 €

Kaikki 16 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 79230 Moninmäki19 721 €
  2. 79255 Kurjala-Moninmäki23 494 €
  3. 79265 Puponmäki22 390 €
  4. 79350 Itä-Soisalo26 097 €
  5. 79410 Niinimäki25 296 €
  6. 79480 Kangaslampi Keskus23 325 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.