Postinumeroalue · Joroinen

79600 Joroinen Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat2 331koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 166 €−12 % vs. koko maa
Keski-ikä52 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut25 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 79600 Joroinen Keskus asui 2 331 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 52 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 229,5 km², joten asukkaita on 10 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 166 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 168. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 8 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 25 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 12,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 259 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 67 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 79600 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 166 €
Keskitulo, asukkaat26 136 €
Mediaanitulo, taloudet33 007 €
Keskitulo, taloudet40 892 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %67 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,2 %
16–194,3 %
20–295,4 %
30–399,9 %
40–4910,6 %
50–5911,3 %
60–6918,4 %
70–7917,5 %
80+10,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 992 henkeä).

Vain perusaste28,9 %
Ylioppilastutkinto2,8 %
Ammatillinen43,3 %
Alempi korkeakoulu19,0 %
Ylempi korkeakoulu6,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset34,9 %
Työttömät5,0 %
Opiskelijat5,1 %
Eläkeläiset41,1 %
Lapset 0–1411,1 %
Muut2,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 259
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa67 %
Vuokra-asunnoissa31 %
Yksinasuvien taloudet49 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko84,0 m²
Asumisväljyys47,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja17 %
Kesämökit438
Työpaikat alueella894

Joroinen: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Joroinen

  1. 78880 Kuvansi26 855 €
  2. 79680 Lahnalahti26 732 €
  3. 79660 Kerisalo25 326 €
  4. 79630 Kolma25 160 €
  5. 79620 Huutokoski24 572 €
  6. 77460 Maavesi24 461 €
  7. 79690 Kaitainen24 246 €
  8. 77480 Savuniemi–

Lähimmät postinumerot

  1. 79410 Niinimäki25 296 €
  2. 79480 Kangaslampi Keskus23 325 €
  3. 79520 Viljolahti20 255 €
  4. 79620 Huutokoski24 572 €
  5. 79630 Kolma25 160 €
  6. 79660 Kerisalo25 326 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.