Postinumeroalue · Joroinen
79660 Kerisalo
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 79660 Kerisalo (Joroinen) asui 156 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 36,2 km², joten asukkaita on 4,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 326 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 432. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 8 postinumeroalueesta.
16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 25 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 9,9 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 71 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (134 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Joroinen: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Joroinen
- 78880 Kuvansi26 855 €
- 79680 Lahnalahti26 732 €
- 79630 Kolma25 160 €
- 79620 Huutokoski24 572 €
- 77460 Maavesi24 461 €
- 79690 Kaitainen24 246 €
- 79600 Joroinen Keskus23 166 €
- 77480 Savuniemi–
Lähimmät postinumerot
- 79600 Joroinen Keskus23 166 €
- 79620 Huutokoski24 572 €
- 79630 Kolma25 160 €
- 79680 Lahnalahti26 732 €
- 79690 Kaitainen24 246 €
- 79700 Heinävesi Keskus21 966 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.