Postinumeroalue · Ilomantsi

81450 Huhus-Käenkoski

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat69koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 177 €−20 % vs. koko maa
Keski-ikä56 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut13 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 81450 Huhus-Käenkoski (Ilomantsi) asui 69 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 56 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 140,2 km², joten asukkaita on 0,5 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 177 € vuodessa verojen jälkeen, 20 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 665. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 12 postinumeroalueesta.

8 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 13 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 40 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 98 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 81450 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 177 €
Keskitulo, asukkaat23 470 €
Mediaanitulo, taloudet37 393 €
Keskitulo, taloudet36 444 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

34 %58 %8 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1510,1 %
16–190,0 %
20–291,4 %
30–3910,1 %
40–4911,6 %
50–5915,9 %
60–6923,2 %
70–7917,4 %
80+10,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (62 henkeä).

Vain perusaste37,1 %
Ylioppilastutkinto0,0 %
Ammatillinen50,0 %
Alempi korkeakoulu11,3 %
Ylempi korkeakoulu1,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset37,7 %
Työttömät13,0 %
Opiskelijat1,4 %
Eläkeläiset37,7 %
Lapset 0–1410,1 %
Muut0,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat40
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa98 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet50 %
Lapsitaloudet8 %
Asuntojen keskikoko85,7 m²
Asumisväljyys53,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit134
Työpaikat alueella3

Ilomantsi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Ilomantsi

  1. 82915 Sonkaja24 414 €
  2. 82980 Möhkö22 353 €
  3. 82820 Maukkula22 014 €
  4. 81420 Tyrjänsaari21 645 €
  5. 82900 Ilomantsi Keskus21 552 €
  6. 81470 Naarva21 538 €
  7. 82960 Lehtovaara-Kuikkalampi20 822 €
  8. 81350 Tokrajärvi19 755 €
  9. 82967 Hattu19 285 €
  10. 82830 Haukivaara18 698 €
  11. 81430 Kivilahti17 031 €
  12. 81460 Käenkoski–

Lähimmät postinumerot

  1. 81390 Revonkylä22 599 €
  2. 81420 Tyrjänsaari21 645 €
  3. 81430 Kivilahti17 031 €
  4. 81460 Käenkoski–
  5. 81470 Naarva21 538 €
  6. 81560 Vuonisjärvi23 103 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.