Postinumeroalue · Ilomantsi

82967 Hattu

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat57koko maa 5 635 971
Mediaanitulo19 285 €−27 % vs. koko maa
Keski-ikä62 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut5 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 82967 Hattu (Ilomantsi) asui 57 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 62 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 366,6 km², joten asukkaita on 0,2 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 19 285 € vuodessa verojen jälkeen, 27 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 853. korkein 2 927 alueesta ja 10. kunnan 12 postinumeroalueesta.

7 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 5 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 35 asuntokuntaa, keskimäärin 1,60 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 82967 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat19 285 €
Keskitulo, asukkaat22 009 €
Mediaanitulo, taloudet31 966 €
Keskitulo, taloudet35 636 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

34 %59 %7 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–150,0 %
16–191,8 %
20–297,0 %
30–397,0 %
40–495,3 %
50–5917,5 %
60–6922,8 %
70–7926,3 %
80+12,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (56 henkeä).

Vain perusaste41,1 %
Ylioppilastutkinto1,8 %
Ammatillinen51,8 %
Alempi korkeakoulu5,4 %
Ylempi korkeakoulu0,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset28,1 %
Työttömät5,3 %
Opiskelijat5,3 %
Eläkeläiset61,4 %
Lapset 0–140,0 %
Muut0,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat35
Henkeä / asuntokunta1,60
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa9 %
Yksinasuvien taloudet49 %
Lapsitaloudet3 %
Asuntojen keskikoko81,7 m²
Asumisväljyys55,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit46
Työpaikat alueella60

Ilomantsi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Ilomantsi

  1. 82915 Sonkaja24 414 €
  2. 82980 Möhkö22 353 €
  3. 82820 Maukkula22 014 €
  4. 81420 Tyrjänsaari21 645 €
  5. 82900 Ilomantsi Keskus21 552 €
  6. 81470 Naarva21 538 €
  7. 81450 Huhus-Käenkoski21 177 €
  8. 82960 Lehtovaara-Kuikkalampi20 822 €
  9. 81350 Tokrajärvi19 755 €
  10. 82830 Haukivaara18 698 €
  11. 81430 Kivilahti17 031 €
  12. 81460 Käenkoski–

Lähimmät postinumerot

  1. 82900 Ilomantsi Keskus21 552 €
  2. 82915 Sonkaja24 414 €
  3. 82960 Lehtovaara-Kuikkalampi20 822 €
  4. 82980 Möhkö22 353 €
  5. 83100 Liperi Keskus21 958 €
  6. 83130 Salokylä27 151 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.