Postinumeroalue · Lieksa
81650 Hattuvaara
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 81650 Hattuvaara (Lieksa) asui 100 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 65 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 848,8 km², joten asukkaita on 0,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 840 € vuodessa verojen jälkeen, 17 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 524. korkein 2 927 alueesta ja 9. kunnan 14 postinumeroalueesta.
9 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.
Korkeakoulututkinto on 11 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Alueella on 58 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (98 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Lieksa: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Lieksa
- 81950 Pankajärvi29 558 €
- 81810 Jamali24 710 €
- 81560 Vuonisjärvi23 103 €
- 81720 Mähkö-Timitra23 071 €
- 81750 Pankakoski22 727 €
- 83960 Koli22 555 €
- 81570 Kelvä22 198 €
- 81700 Lieksa Keskus21 893 €
- 81820 Kylänlahti21 784 €
- 81970 Jongunjoki-Pankajärvi21 379 €
- 81850 Mätäsvaara20 690 €
- 81590 Vuonislahti20 579 €
Lähimmät postinumerot
- 81560 Vuonisjärvi23 103 €
- 81570 Kelvä22 198 €
- 81590 Vuonislahti20 579 €
- 81660 Lehmikylä–
- 81700 Lieksa Keskus21 893 €
- 81720 Mähkö-Timitra23 071 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.