Postinumeroalue · Polvijärvi
83780 Horsmanaho
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 83780 Horsmanaho (Polvijärvi) asui 196 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 52,7 km², joten asukkaita on 3,7 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 063 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 199. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 10 postinumeroalueesta.
14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 18 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 8,8 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 89 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 97 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (154 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Polvijärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Polvijärvi
- 83750 Sotkuma28 151 €
- 83720 Kuorevaara26 723 €
- 83840 Saarivaara22 689 €
- 83825 Kinahmo21 715 €
- 83830 Hukkala20 868 €
- 83835 Ruvaslahti20 819 €
- 83760 Sola20 645 €
- 83700 Polvijärvi Keskus20 401 €
- 83855 Martonvaara-Sammakkovaara19 141 €
Lähimmät postinumerot
- 83720 Kuorevaara26 723 €
- 83750 Sotkuma28 151 €
- 83760 Sola20 645 €
- 83825 Kinahmo21 715 €
- 83830 Hukkala20 868 €
- 83835 Ruvaslahti20 819 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.