Postinumeroalue · Polvijärvi

83835 Ruvaslahti

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat171koko maa 5 635 971
Mediaanitulo20 819 €−21 % vs. koko maa
Keski-ikä56 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut16 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 83835 Ruvaslahti (Polvijärvi) asui 171 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 56 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 75,5 km², joten asukkaita on 2,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 20 819 € vuodessa verojen jälkeen, 21 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 722. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 10 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 16 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 21,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 85 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 94 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 83835 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat20 819 €
Keskitulo, asukkaat25 484 €
Mediaanitulo, taloudet37 022 €
Keskitulo, taloudet44 375 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

27 %58 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1511,7 %
16–191,8 %
20–293,5 %
30–397,6 %
40–494,7 %
50–5915,2 %
60–6923,4 %
70–7921,1 %
80+11,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (149 henkeä).

Vain perusaste31,5 %
Ylioppilastutkinto2,0 %
Ammatillinen50,3 %
Alempi korkeakoulu9,4 %
Ylempi korkeakoulu6,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset29,2 %
Työttömät8,2 %
Opiskelijat2,9 %
Eläkeläiset45,6 %
Lapset 0–1411,1 %
Muut2,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat85
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa94 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet40 %
Lapsitaloudet11 %
Asuntojen keskikoko99,5 m²
Asumisväljyys52,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit132
Työpaikat alueella61

Polvijärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Polvijärvi

  1. 83750 Sotkuma28 151 €
  2. 83720 Kuorevaara26 723 €
  3. 83780 Horsmanaho23 063 €
  4. 83840 Saarivaara22 689 €
  5. 83825 Kinahmo21 715 €
  6. 83830 Hukkala20 868 €
  7. 83760 Sola20 645 €
  8. 83700 Polvijärvi Keskus20 401 €
  9. 83855 Martonvaara-Sammakkovaara19 141 €

Lähimmät postinumerot

  1. 83780 Horsmanaho23 063 €
  2. 83825 Kinahmo21 715 €
  3. 83830 Hukkala20 868 €
  4. 83840 Saarivaara22 689 €
  5. 83855 Martonvaara-Sammakkovaara19 141 €
  6. 83870 Polvela-Timovaara19 298 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.